Školení AML (boje proti praní špinavých peněz) – úspěšný příklad z praxe

16. listopadu 2023 / Téma: 
školení AML příklad z praxe

Školení pro zaměstnance, a navíc pro specialisty, není o formálním zaškrtávání políček nebo proklikání e-learningu. Jde o vytváření kultury a také o ujištění, že každý zaměstnanec rozumí své práci. Typickým příkladem jsou školení AML. Mnoho firem je považuje za „nutné zlo“, něco, co je třeba si odškrtnou a jít dál. U nás říkáme, že to jde dělat i jinak – upoutat a zaujmout tak, aby obsah školení přijali adresáti za svůj

A půjdeme rovnou do praxe. Nedávno jsme měli jedinečnou příležitost podpořit našeho klienta v jeho snaze o tvorbu kvalitního školení na téma boje proti praní špinavých peněz (Anti-Money Laundering – AML). Potvrdili jsme si, že jdeme správnou cestou.

„Potřebujeme školení AML.“ Jak znělo zadání od klienta?

Klient k nám přišel s jasnou vizí. Nechtěl žádné formální školení, potřeboval kurz na míru, který jeho tým posune dál.

  • Jeho cílem bylo přeměnit týmové specialisty na experty. Chtěl je ale školit vlastními silami sám.
  • Školení mělo mít kvalitní obsah, který by rezonoval s týmovým duchem a který by zajistil, že si specialisté informace osvojí.
  • Po skončení školení měli být specialisté schopni reagovat na různé AML situace samostatně, aniž by museli vše řešit s vedoucím týmu.
  • Posledním cílem bylo podat obsah zábavně tak, aby účastníci byli schopni udržet pozornost celou dobu.

Krok 1 – Firemní kultura

Nejprve jsme si ověřili, jak to ve firmě chodí – ověřili jsme si firemní kulturu. Ta má samozřejmě dopad jak na způsob komunikace, tak i na formu školení. Také jsme si vyžádali předchozí školení a všechny AML materiály.

Krok 2 – Návrh konceptu AML školení

Následně jsme vypracovali strukturu školení AML. Zní to sice jednoduše, ale právě tento krok bývá nejtěžší. Museli jsme přijít s celkovou koncepcí, jak celý AML školící balíček pojmout.

Při tvorbě jsem mysleli i na to, aby školení AML bylo interaktivní. Celé jsme ho proto přenesli z učitele na žáka – snažili jsme se docílit toho, aby nositeli nových myšlenek byli školení specialisté. Celou AML oblast jsme rozdělili podle nastavení klienta a zároveň dle zákona (identifikace, kontrola, monitoring transakcí…).

Krok 3 – Společná validace

S klientem jsme si schválili jak filozofii, tak strukturu, a poté se pustili do výroby školení AML. Během následných prací samozřejmě vyšla najevo potřeba upřesnění ze strany klienta. To už ale nebyl problém, neboť jsme byli sladění a věděli jsme, kam směřujeme.

Krok 4 – Výroba

Všechny podklady jsme dali dohromady. A samozřejmě jsem pravidelně probírali i průběžné výsledky práce.

Krok 5 – Výsledek: Hotové školení AML

A jak vypadal výsledek? Obsahoval hned několik dokumentů:

  • Hlavní byla prezentace pro týmové specialisty.
  • Aby mohl klient s prezentací komfortně zacházet, dostal k ní nápovědu.
  • Chtěli jsme také, aby účastníci odcházeli s něčím „hmatatelným“ – dostali proto školící pomůcku.
  • A protože šlo o oblast praní špinavých peněz, dostal klient i mapu případových studií, které během školení může použít.

Proč toto vše? Cílem spolupráce bylo posílit samostatnost klienta, aby mohl své specialisty školit sám a zároveň podpořil týmového ducha.

A co na to klient? Potvrdil, že to funguje!

Klíčem byl počáteční krok a správné pochopení potřeb klienta. Díky tomu jsme připravili takový typ školení, který mu opravdu pomůže.

Potřebujete také proškolit tým? V rámci našeho školení AML zjistíte, jak může být firma zneužita k praní špinavých peněz nebo financování terorismu a samozřejmě vás seznámíme s klíčovou legislativou. V rámci přípravy na praxi spolu projdeme identifikaci a kontrolu klienta. Kontaktujte nás a vše probereme.

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram